Piotrków Trybunalski, ul. Rzemieślnicza 26a
Umów się na wizytę: +48 696 828 084
header
Znajdź nas na:

Kastracja zwierząt

W skład naszej oferty wchodzi m.in. kastracja zwierząt. Polega ona na usunięciu wszystkich organów układu rozrodczego. Kastrację wykonuje się zarówno u samic, jak i samców. Proces ten jest nieodwracalny.

W wyniku usunięcia narządów płciowych dochodzi do zatrzymania produkcji hormonów odpowiedzialnych za przebieg rui, chęć znaczenia terenu oraz obcowania płciowego. Z tego powodu taki zabieg jest przeprowadzany nie tylko w celu uniemożliwienia niekontrolowanego rozmnażania się psów i kotów, lecz także zniwelowania uporczywych zachowań. Kastracja często jest wykonywana również po to, by zmniejszyć ryzyko wystąpienia poważnych chorób, zwłaszcza nowotworów.

Kastracja jest alternatywą dla sterylizacji zwierząt, która nie wymaga całkowitego usuwania narządów płciowych. Wybór pomiędzy tymi metodami zawsze zależy od indywidualnych preferencji właściciela i stanu zdrowia psa lub kota.

Jak wygląda zabieg kastracji?

Zabieg kastracji jest przeprowadzany pod znieczuleniem ogólnym. Zwykle trwa nie więcej niż kilkadziesiąt minut, choć zależy to od płci zwierzęcia oraz jego wielkości. W miejscu zabiegu usuwa się sierść, co zapewnia lepszy dostęp do narządów i pozwala zmniejszyć ryzyko wystąpienia zakażenia rany.

Po usunięciu narządów płciowych zakładane są szwy. W przypadku rozpuszczalnych nici nie ma konieczności ich późniejszego usuwania. Zaleca się jednak stosowanie antybiotyków, które pomagają zmniejszyć ryzyko wystąpienia infekcji bakteryjnych.

Kastrację można przeprowadzić jedynie u zwierząt zdrowych, po wykonaniu podstawowych badań krwi.

Taki zabieg przeprowadzamy w naszym gabinecie w Piotrkowie Trybunalskim.