Piotrków Trybunalski, ul. Rzemieślnicza 26a
Umów się na wizytę: +48 696 828 084
header
Znajdź nas na:

Badanie USG

W badaniu USG wykorzystujemy efekt odbicia fal ultradźwiękowych. Jest to badanie nieinwazyjne, dlatego wykorzystujemy je często do oceny struktur jamy brzusznej – m.in. wątroby nerek, diagnostyki kamicy układu moczowego czy ciąży.

Wykonujemy USG psa i kota. Takie badanie ma na celu:

  • diagnostykę ciąży – USG jest używane do monitorowania ciąży u zwierząt. Pozwala ono na ocenę rozwoju płodów, identyfikację wielkości i liczby płodów oraz określenie ich zdrowia,
  • badanie narządów wewnętrznych – USG jest przydatne do oceny narządów wewnętrznych, takich jak wątroba, nerki, pęcherz, śledziona, trzustka i inne. Pozwala to na wykrywanie zmian patologicznych, np. torbieli, guzów, stanów zapalnych czy uszkodzeń narządów,
  • diagnostykę chorób serca – USG pozwala na ocenę struktury serca i wykrywanie jego ewentualnych wad,
  • monitorowanie układu rozrodczego – USG jest używane w ocenie zdrowia narządów rozrodczych, diagnozowaniu niepłodności u zwierząt oraz monitorowaniu cyklu reprodukcyjnego.

USG w weterynarii pozwala na nieinwazyjną ocenę stanu zdrowia zwierząt, umożliwiając wczesną diagnozę problemów zdrowotnych.

W przypadku schorzeń, których nie da się wykryć za pomocą USG, często wykonujemy RTG psa lub kota. Stosujemy wówczas nowoczesną aparaturę i zabezpieczenia, które chronią zwierzęta przed szkodliwym promieniowaniem. Realizujemy zarówno klasyczne badania rutynowe, jak i wykonujemy prześwietlenia przed zabiegami.

USG ciążowe zwierząt

Badania ultrasonograficzne są wykorzystywane w weterynarii do monitorowania ciąży i rozwoju zarodka u różnych gatunków zwierząt. Badania ultrasonograficzne są szczególnie użyteczne w przypadku zwierząt domowych, bydła, koni, świń i innych gatunków. W naszym gabinecie specjalizujemy się w wykonywaniu USG ciążowego psów i kotów.

USG to także ważne narzędzie w identyfikacji potencjalnych nieprawidłowości, takich jak obecność nieprawidłowości rozwojowych czy problemy zdrowotne płodu lub matki. Choroby wykryte odpowiednio wcześnie często można całkowicie wyleczyć lub zapobiec ich rozwojowi.

Podczas badania USG ciążowego zwierząt weterynarz przesuwa sondę ultrasonograficzną po powierzchni ciała psa lub kota, nakładając na nie żel, który ułatwia przekazywanie fali ultradźwiękowej i uzyskanie obrazów struktur wewnętrznych. Obraz wyświetla się na specjalnym monitorze. W tym czasie możliwe jest też wykonanie zdjęć i dodanie ich do dokumentacji.

Nasza klinika znajduje się w Piotrkowie Trybunalskim. To właśnie tu znajdują się urządzenia, które pozwalają na wykonanie USG psów i kotów.